مسائل مهم در داربست

8 / 10
از 19 کاربر


ایمنی داربست فلزی تابع ٤عامل محيط ،وسايل ،مواد ،انسان مي باشد
بدينگونه كه درساخت واجراي درست وايمن بايد شرايط مطمين دركارگاه تامين گردد كه يكي ازاين عوامل ايمن ساز استفاده ازداربست واجراي داربست فلزي مي باشد كه مي توان امكان نصب حفاظ ونخاله گير وساير موارد ايمن ساز رااجراكرد
داربست فلزي دلتا،نصب داربست فلزي،نصب داربست،اجراي داربست ،اجاره داربست،darbast
تجهیزات داربست:
1_لوله های فولادی با قطر 48 میلی متر به طول 6 متر به ضخامت5.2 دهم می باشد لولی ها باید سالم وصاف و عاری از هر گونه مواد چسبیده به آن باشد 
2_بهترین بست برای اجرای داربست فلزی بست 4 پیچ می باشد که دارای وزنی در حدود 1600 گرم است .
و می تواند 1150 کیلو گرم را تآمل کند .
داربست دلتا ،اجاره داربست ،نصب داربست ،فروش داربست،بنر داربست
اجاره ی داربست فلزی زمانی که ساختمان زمانی که بخواهیم ساختمانی را احداث کنیم در مقطعی نیاز به اجاره ی داربست پیدا خواهیم کرد البته داربست فقط درساختمان استفاده ندارد بلکه در سایر کار ها ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد .
عسکر سازندگان ویا کسانی که به داربست نیاز دارند ترجیح می دهندبه جای خرید داربست و لوازم داربست فلزی برای پروژه های خود اجاره داربست را ترجیح می دهند
حمل داربست و وسیله مناسب و جابه جایی ی داربست و لوازم آن استفاده از خاور می باشد اما به لحاظ تردد آسان در شهر در صورت زانوانت نیسان باید روی داربست ها لوازم آن را با دوسری کابل جداگانه بسته ودر انتهای لوله داربست علامت خطر یا فلاشر نصب گردد انتهای ماشین حمل  داربست علامت شبرنگ نصب گردد .
از نشستن کارگر ها و نصاب ها بر روی لوله های داخل ماشین خود داری شود .
بیمه نامه ی خودرو حمل داربست با ضریب خطر بیشتری در نظر گرفته شود
نکاتی در مورد ایمنی در داربست فلزی نوع های پوشش خوب برای نصاب داربست فلزی.
1_دست کش ها :انواع دست کش ها برای داربست در بازار موجود میباشد. که بهترین آنها برای داربست دست کش های برزنتی با کف چرمی می باشد.که می تواند از آسیب به دست داربست بند وکارگر  داربست جلو گیری نمود.
2_لباسکار :لباس کار داربست بند ودرحین اجرای داربست ونصب داربست باید به صورت یکسره تقریبا چسبان باشد
حمل داربست و وسیله مناسب و جابه جایی ی داربست و لوازم آن استفاده از خاور می باشد اما به لحاظ تردد آسان در شهر در صورت زانوانت نیسان باید روی داربست ها لوازم آن را با دوسری کابل جداگانه بسته ودر انتهای لوله داربست علامت خطر یا فلاشر نصب گردد انتهای ماشین حمل  داربست علامت شبرنگ نصب گردد .
از نشستن کارگر ها و نصاب ها بر روی لوله های داخل ماشین خود داری شود .
بیمه نامه ی خودرو حمل داربست با ضریب خطر بیشتری در نظر گرفته شود
داربست دلتا نصب داربست اجاره داربست فلزي مسائل مهم در داربست
عبارتند از:


√ نصب و برداشت داربست

از 15 تا 20 درصد آسیب های ناشی از داربست شامل نصب و برداشت داربست است. معمول ترین مسئله نقص فراهم نمودن سکوی کاری مناسب برای کارگر در موقع نصب و برپایی داربست است. مسئله بعدی شامل اجزای داربست نظیر اتصالات می باشد. این نقص موجب عدم ثبات داربست یا بی ثباتی داربست می شود، شاید این نقص موجب واژگونی یا فروریختن داربست نشود اما منجر به آن می شود که داربست نوسان و حرکت کند. این بیشتر زمانی رخ می دهد که فقط یک یا دو تخته روی سکوی کار باشد یا اینکه میله های حفاظتی وجود نداشته باشند و در طی نصب و برداشت داربست این مسئله عادی است.

√ بالا رفتن و پایین آمدن از داربست

تقریباٌ 15 درصد آسیب های ناشی از داربست زمانی رخ می دهد که کارگران در حال بالا رفتن و پایین آمدن از داربست هستند. بالا رفتن و پایین آمدن از چهارچوبه داربست یک امر شایع است اما پیامد ناخوشایند آن آسیب های فراوان و مرگ و میر است. بالا رفتن و پایین آمدن از تیرک های مهار داربست علل بعدی حوادث می باشد. برای غلبه بر این مسئله باید نردبان های مناسبی فراهم کرد.

√ لغزیدن یا شکستن تخته های سکوی کار

بیشتر آسیب ها شامل مسائلی با تخته ها هستند.  اگر تخته های داربست خوب با طناب یا تسمه بسته نشود یا ناایمن باشند به آسانی لیز می خورند و سبب آسیب های جدی می شوند. همچنین اگر تخته های داربست در شرایط نامناسب نگهداری شوند یا اضافه بار بیش از ظرفیت شان روی آنها قرار گیرد، شکسته شوند. بنابرین استفاده از درجه ای درست الوار و بازرسی تخته ها قبل از نصب خیلی مهم است. مسئله شایع دیگر آیزان بودن بیش از اندازه یا کم اندازه داربست روی تکیه گاه هایش می باشد.. آویزان بودن بیش از حد تخته موقعی که کارگر روی بخش آویزان ایستاده است، سبب می شود که تخته به سمت بالا بیاید و واژگون شود. ولی آویزان بودن بیش از کم منجر به لغزش و سر خوردن تخته روی تکیه گاه می شود.

√ بارگذاری نامناسب یا بیش از حد بارگذاری

بارگذاری بیش از حد سبب خمش بیش از اندازه تخته ها می شود و می تواند منجر به خراب شدن و شکسته شدن تخته ها شود. بارگذاری بش از حد بیشتر اغلب در کارهای سنگ کاری و بنایی رخ می دهد که  وزن مواد می تواند از 1500 کیلوگرم روی تخته ها تجاوز کند. اگر مواد روی سکوی داربست بطور آویزان رها شود می تواند سبب عدم توازن و تعادل روی داربست شود که در نهایت منجر به واژگون شدن داربست می شود.

√ عدم تنظیم کامل سکوها

این موقعیت نه تنها در مرحله نصب و برداشت داربست منجر به آسیب می شود بلکه موقع استفاده داربست نیز آسیب و حادثه ایجاد می کند. طبق قوانین تمام سکوها بایستی حداقل 45 سانتی متر یا 18 اینچ پهنا داشته باشند.

√ سکوهایی بدون میله های حفاظ

سکوهایی بدون میله حفاظ مشکل جدی ایمنی در طرح های ساخت است. میله های حفاظ نه تنها برای سکوهای بلند اقدام پیشگیرانه حفاظت از سقوط هستند بلکه برای سکوهای کم ارتفاع هم مهم هستند. بیش از یک سوم سقوط ناشی از داربست ها بر روی سکوهایی با ارتفاع کمتر از 3 متر می باشد. بنابراین، میله های حفاظ در طی استفاده معمولی برای تمامی سکوهای کاری بیش از 5/1 متر ارتفاع توصیه می شود. میله های حفاظ برای تمامی سکوهای کاری باید متشکل از میله بالایی، میله میانی و پاخور باشد.

√ نقص نصب تمام اجزاء مورد نیاز

نقص استفاده از تمام قطعات و اجزاء درست داربست مشکل جدی ایمنی است. در داربست بندی تمام موارد باید درست و کامل نصب شوند نظیر صفحات پایه داربست، مهاربندها یا پشت بندها یا بست ها، وسایل ایمن کننده مناسب. باید تضمین نماید که داربست ایمن است.

√ تماس الکتریکی با سیم های بالای سر

اغلب اوقات داربست ها با خطوط الکتریکی بالای سر تماس ایجاد می کنند ولی اگر چنین چیزی اتفاق بیافتد تقریباٌ نتیجه همیشه مرگ و میر است. نقص در نگهداشتن فواصل ایمن از خطوط انتقال برق بالای سر در هنگام حرکت کردن روی داربست مشکل جدی است. قبل از تلاش برای حرکت روی نواحی باز خارجی داربست، برای تضمین اینکه سیم های بالای سر در نزدیکی نیست باید به خوبی بررسی و وارسی شوند. در برخی موقیعت ها برای تضمین اینکه فواصل ایمن مورد نیاز از خطوط برق وجود دارد، برداشتن جزئی داربست ضروری است. حداقل فواصل ایمن در جدول یک فهرست شده است.

جدول : حداقل فواصل از خطوط نیرو

میزان ولتاژ خطوط نیرو

حداقل فاصله

750 تا 1500000 ولت

3 متر یا 10 فوت

150001 تا 250000 ولت

5/4 متر یا 15 فوت

بیش از 250000 ولت

6 متر یا 20 فوت


بلند کردن اجزاء داربست توسط لیف تراک یا وسایل مکانیکی دیگر مستلزم برنامه ریزی دقیق است و باید از مجاورت و نززدیکی با خطوط انتقال نیرو اجتناب شود. کارگران حمل کننده مواد یا تجهیزات روی سکوی داربست باید مراقب تماس الکتریکی باشند.

√ حرکت دادن داربست با کارگر روی سکوی کار

حرکت دادن داربست به همراه کارگر روی سکوی کار می تواند خطرناک باشد. هرجا که برای پایین آمدن کارگران مشکل است و داربست بیش از 3 متر ارتفاع دارد، هر کارگر باید با یراق و طناب کوتاه در کل بدن بسته شود. طناب نجات باید به نقطه مناسب متصل شود.

 • 12
 • 11
 • 10
 • 9
 • 8
 • 7
 • 6
 • 5
 • 4
 • 3
 • 2
 • 1